Svatební den je emocemi nabitý čas, který chcete strávit se svými nejbližšími. Vypráví příběh, který si zaslouží víc než jen klip na jednu písničku. Abych mohl vytvořit opravdový svatební film, přijíždím za vámi podle naší dohody, obvykle kolem deváté hodiny ranní. Prohlédnu si místa vašich příprav a začínám natáčet dění kolem sebe. Ze začátku ze stativu, později ze stabilizátoru.

Svatební Přípravy a očekávání

Každý svatební den je jiný, ale veškeré detaily toho vašeho jsme už probrali během předsvatební schůzky. A tak ráno, během příprav, vás už neruším a jsem jen tichým pozorovatelem. Seznámím se s fotografem či fotografy a ve chvílích pauzy si řekneme, jak uchopíme zachycení obřadu. Důležité je vědět, že práce fotografa a kameramana se, i když to tak na první pohled nemusí vypadat, značně liší.

Studio Navara svatebni video Jesenik

Natáčení svatebního videa v penzionu Na Palubě, Mikulovice. Foto Zuzana Žlabová

Fotograf i kameraman se snaží zachytit to nejlepší z celého dne. Ryzí emoce, jedinečné okamžiky a opravdové zážitky. Ale zatímco fotograf si vás později našteluje, seřadí a narovná, kameraman potřebuje do svých záběrů pohyb, který se od statické fotografie liší ve své podstatě. A tak obvykle s fotografem během svatebního dne komunikujete více, jelikož přirozenost do videa se nedá příliš naštelovat (pokud nejste herci a netočíme hraný film).

 

Natáčení obřadu

Svatební obřad je i pro kameramana silným zážitkem. Správné zachycení všeho podstatného vyžaduje notnou dávku jistoty a odhodlání. Cokoliv se stane u oltáře, už se nebude opakovat. A tak mými posledními slovy k párům těsně před obřadem bývá obvykle doporučení, aby na nic nemysleli, užili si ten vzácný moment a dělali vše déle než obyčejně. Čím déle bude trvat polibek nebo nasazování prstýnků, tím více času dáte kameramanovi pro vytvoření perfektního záběru.

Studio Navara Letohradek Svaty Vojtech

Natáčení obřadu v zahradě letohrádku Svatý Vojtěch. Foto Petr Vokurek

Svatební Fotografie vs. Svatební video

Později odpoledne nebo večer se páry obvykle fotí s fotografem na nějakých zajímavých místech mimo hlavní dění. Tady kameraman pozná, zdali jsou pro vás prioritou fotografie nebo dáváte přednost oběma objednaným službám. Pokud jsou prioritou fotografie, točím váš photoshooting, tedy to, jak vás fotograf fotí. Tato sekvence může být proložena autentickými fotografiemi, které si vyberete, až vám je fotograf předá.

Pokud vám záleží na fotografiích stejně jako na videu, domluvíme se tak, že kdykoliv se budeme přesouvat na nové lokace pro fotografování, budu točit vaši procházku a poslední lokace bude naším cílem (vyhlídka, lavička, jez, cokoliv, záleží na okolnostech a příběhu). Množství času pro fotografování se tak bude rovnat množství času pro natáčení. Důležité je vědět, že stejně jako fotograf ví, kolik musí nafotit fotek, aby dostál svému závazku, i kameraman ví, kolik záběrů je nutné natočit, aby bylo možné vyprávět váš příběh v kvalitách, který vidíte v galerii na mém webu.

Studio Navara Golf Resort Cihelny

Společné fotografování a natáčení po obřadu v golf resortu Cihelny. Foto Petr Malcát

Závěr svatebního dne

Nejoblíbenější dobou natáčení podle balíčků v ceníku je osm hodin. Avšak já se ve své práci časem příliš neomezuji. Pokud je co točit, zůstávám, jak je potřeba. Všechno je to jen a pouze o domluvě. Významné prodloužení natáčecí doby je pak zpoplatněno nad rámec dohodnutého balíčku. Skvělé je, když je co točit. Když začne hrát kapela a všichni se roztančí. Když probíhají soutěže nebo jakákoliv jiná zábava. Pak obvykle zapomínám na čas i já a točím, dokud je co. Cena hodiny natáčení nad rámec balíčku je 500 CZK. Předem se však domluvíme, jestli je třeba něco platit či nikoliv. Pořádek dělá přátele.

A jak probíhá samotné zpracování svatebního filmu? Kolik času zabere jeho tvorba včetně úprav zvukové stopy a coloringu? Kdy se svatební film dostane do vaší televize a jak? Čtěte ve třetím dílu cyklu Jak vzniká svatební film.

Studio Navara Letohradek Svaty Vojtech gratulace

Natáčení gratulací u letohrádku Svatý Vojtěch. Foto Petr Vokurek