Všechno to začalo na konci studia na vysoké škole v Praze. Místo abych se vydal do pracovního kolotoče pohovorů a zkušebních lhůt, rozhodl jsem se, že vyrazím na cesty. A právě tehdy jsem se poprvé postavil před svůj vlastní objektiv, abych za rok prezentoval svůj první celovečerní film s názvem Dva sny, který vypráví o mojí první samostatné cestě jižní Evropou.

Můj druhý celovečerní film měl premiéru v květnu roku 2017 a na dalších řádcích se dozvíte, jak to všechno proběhlo.

 

Možností, jak prezentovat vlastní filmovou tvorbu, která není součástí oficiální distribuce, je hned několik. Existují speciální kavárny nebo kluby, se kterými se můžete domluvit na konkrétní prezentaci. Můžete oslovit filmové spolky či kluby, které vám pomohou s výběrem samotného místa pro vaši událost. Já se rozhodl zařídit si vše sám.

 

Výběr kina

 

Film Pád do snu je zatím mým největším dosavadním životním dílem, a tak jsem si přál, aby měl důstojnou premiéru, nejlépe v kině. Ne všechna kina mají technické možnosti přehrát prakticky jakýkoliv formát z jakéhokoliv média, a tak jsem si vybral kino menší, které tuto možnost nabízí. A protože jsem rodák z Jablonce nad Nisou, volba padla na malé kino Junior.

Plakát Pád do snu

 

Abych měl jistotu, že vše proběhne jak má, rozhodl jsem pronajmout si celý sál kina na daný den a danou hodinu. Bohužel po prvních několika emailech s vedením kina jsem nabyl dojmu, že takováto prezentace zde proběhne poprvé (navzdory dlouholeté existenci kina v Jablonci). Složitá vyjednávání o termínech nikam nevedla navzdory všem ústupkům a kompromisům, které jsem navrhoval. Přesto jsme se nakonec na konkrétním termínu dohodli a já tímto doporučuji všem podobně smýšlejícím tvůrcům, aby svoje úmysly prezentovali a konkrétní místa kontaktovali i půl roku dopředu před plánovanou premiérou. Pro jistotu.

 

Měsíc před premiérou

 

Měsíc před premiérou jsem se pustil do propagace události. Vedení kina mi ochotně rozvěsilo všech šest plakátů na svoje plakátovací plochy. Díky jedné kamarádce se těsně před premiérou objevil článek o filmu v severočeských médiích včetně Českého rozhlasu, kde jsem krátce svůj film osobně představil. Reklama na facebooku byla samozřejmostí a mnoho zájemců o film Pád do snu „přišlo“ i z řad cestovatelských skupin, jejichž jsem součástí na sociálních sítích.

Plakáty na vývěsných plochách jabloneckých kin

 

Film, který není pro každého

 

Den premiéry se blížil a moje nervozita stoupala. Protože je film Pád do snu, který vypráví o mojí sedmiměsíční cestě Skandinávií, opravdu netradičně pojatý a zpracovaný, rozhodl jsem se, že ho několika větami uvedu.  Poprosil jsem také kolegu fotografa, aby mi udělal pár fotek v den premiéry. A pak už nic nebránilo tomu, abych 19. května 2017 přišel do promítací kabiny za promítačem, ujistil se, že je vše, jak má být a přesně ve 20:00 vystoupil na podium a přivítal plný sál diváků.

Před premiérou ve foyer kina Junior

 

Před premiérou ve foyer kina Junior

Sám za sebe můžu říct, že atmosféra v sále byla jedinečná. V hledišti sedělo mnoho mých přátel, ale také mnoho lidí, které jsem vůbec neznal. Někteří přicestovali opravdu z daleka. Takhle plný sál jsem opravdu načekal. Byl jsem rád, že jsem měl svoje místo rezervované, protože i pro mě to byla premiéra. Vůbec poprvé jsem totiž svoji tvorbu mohl sledovat na velkém plátně s pořádným ozvučením.

Představuji film Pád do snu

 

Neplánované povídání

 

Poté, co z plátna zmizel poslední titulek filmu, rozlehl se sálem bouřlivý potlesk vstoje. To byl opravdu silný zážitek. Myslel jsem, že všichni diváci sál hned opustí, ale spousta jich zůstala a chtěla si povídat. Odpovídal jsem na nejrůznější otázky nejen o cestě a těšilo mě, že film diváky oslovil. Aspoň pro mě byla atmosféra večera opravdu nezapomenutelná.

96 diváků na premiéře, sál byl téměř vyprodaný

 

Mnoho lidí se mě ptalo, zdali bude možné film znovu někde zhlédnout a tehdy jsem nemohl odpovědět konkrétně. Ale během podzimu 2017 několik promítání určitě proběhne a jedno konkrétní už je potvrzené právě teď. Pád do snu přijedu představit 20. září 2017 do kina Květen v Teplicích. Více informací o budoucích promítáních najdete na facebooku Pád do snu nebo na Studio Navara.

Společné foto s diváky ve stylu plakátu Pád do snu