Každá svatba má svoje osobité kouzlo. To je obvykle úzce spojené s koníčky či profesemi svatebčanů. A právě takový koníček dokáže příjemně oživit svatební den a udělat svatební film o to originálnější. Někdo je vášnivý motorkář, a tak je svatba plná motorek, mužů a žen v černém a spanilých jízd. Jiný je povoláním pekař, a tak jsou pro svatebčany od přátel připraveny tematicky zaměřené hry a úkoly, které rozesmějí nejen svatební hosty. Já měl tu možnost točit začátkem června roku 2015 svatbu, která se celá odehrávala na golfovém hřišti. A jak to celé proběhlo?

Darina a Filip

Více než měsíc před svatbou na pražském golfovém hřišti v Praze Hodkovičkách jsem měl představu o tom, jak by mohl vypadat celý svatební film. Na předsvatební schůzce jsem se s Darinou a Filipem dohodl na detailech jejich dne a začal jsem přemýšlet nad jednotlivými částmi filmu. Studio Navara natáčí víc než jen svatební klipy na jednu písničku, ale já chtěl tomuto filmu dodat ještě víc. Chtěl jsem, aby film vynikal nejen nádhernými postavami hlavních aktérů, ale aby se jejich příběh stal inspirací pro další svatebčany.

Jednoho horkého večera jsem přijel domů z fotografování časosběrů, usednul jsem k počítači, začal jsem psát další cestopisný článek, když tu mě napadlo, co by golfový film mohlo oživit. Sednul jsem si na pohovku, zíral na cihlovou zeď a hlavou mi probíhaly scény z neexistujícího svatebního filmu. Ten nápad byl tak silný, že jsem zůstal ve stejné poloze na pohovce celé dvě hodiny, až jsem přestal cítit nohy.

„Míčky. Golfové míčky. Hm, bude to hodně práce navíc, ale… Co kdybych těm míčkům nakreslil tvář? Jednoduchou. Prostě by to byli takoví veselí smajlíci. Přesně jako Darina a Filip. Jo. Slepím ty dva míčky dohromady a uložím je na polštářek v barvě jejich oznámení. To se jim bude líbit. Před svatbou mám pár cest do Prahy. Vezmu ty míčky na polštářku na místa, o kterých mi vyprávěli, natočím je na těch místech a… Jo. To by mohlo být pěkný. Natočím ty míčky i u jejich domu. Natočím je na greenu, natočím je v odpališti, natočím je u Karlova mostu, prostě je natočím všude na těch místech, která mají co společného s Darinou a Filipem.

Průvodci

Nové a nové nápady mi běhaly hlavou, ale stále jsem nevěděl, jakou roli ty golfové míčky budou mít.

Jasně, Darina i Filip golf hrají, mají ho rádi a dnes už je to více méně jediný sport, který dělají spolu. Darina ale dřív hrála závodně basketbal a Filip dokonce šermoval. Co kdybych ty míčky dal i před televizi, na které poběží některý z těch sportů? Jo. A ty míčky, to budou takoví jejich malí průvodci svatebního dne. Malá Darinka a Malý Filípek.

V Praze

Náhle jsem se zarazil a představil jsem si, jak by role míčků v celém filmu mohla skončit.

To je ono! Míčky se párkrát objeví během svatby. Třeba v kačírku nebo na greenu. A až se rozběhne svatební veselí, vezmu si jiné míčky, nakreslím jim výraz vyděšený a nechám Darinu a Filipa, aby mi je oba odpálili do jamky. A do jamky číslo 2 se dokutálí opět vysmátí na první dobrou. To bude super. Jeden odpal mnoho času nezabere a zbytek si předtočím sám dlouho před svatbou.

Se scénářem v hlavě jsem se zeptal Filipa, zdali chce můj nápad probrat. Mnohdy je jistější nastínit scénář novomanželům, aby později nebyli zklamaní z odvedené práce v postprodukci. Filip mi však oznámil, že bezezbytku věří doporučení fotografa a mému uměleckému cítění a že celý film nechává na mě. Byl jsem rád, že člověk, který mě zná jen pár hodin, věří, že odvedu dobrou práci a takto motivovaný jsem vyrazil vyrábět malou Darinu a malého Filipa.

Skupinové foto na greenu

Celá svatba proběhla v poklidném a přátelském duchu. Filip si přál i záběry z koptéry, a tak se koptéra vznesla do vzduchu nejen po obřadu, ale i při práci s fotografy v zeleni. Výborné jídlo servírované na nabídkových stolech a bar plný usměvavých barmanek zpříjemnili už tak velmi příjemné odpoledne, které svatebčané strávili v hrách, tancích a v konverzaci s přáteli a známými. Slunný a horký den udolal svatebčany i hosty natolik, že v noci už nikdo netancoval, ale bouřlivý ohňostroj rozproudil krev nejen místních…

My dva

Na konci svatebního dne jsem už věděl, jak bude nový svatební film Dariny a Filipa vypadat a těšil jsem se na jeho tvorbu. Velmi mě potěšilo, když při předání svatebního filmu a po jeho prvním zhlédnutí nešetřili slovy chvály. Napsali mi, že je film dojal i rozesmál, že nápad s míčky se jim velmi líbil a že výběr hudby byl naprosto perfektní. Dodali také, že můj vysoce profesionální přístup a množství práce navíc, které jsem filmu věnoval, velmi oceňují a za vše mi moc děkují. S pocitem dobře odvedené práce jsem se ohlédnul zpět a usoudil jsem, že jsem právě natočil a sestříhal jednu z nejmilejších svateb této sezóny.

Každá svatba, každý příběh, který pár dovede až k prstýnkům a slovu ano je jedinečný. A záleží na kameramanovi, jak mnoho práce si dá s tím, aby svatebčany poznal a dokázal věrně zachytit pravou podstatu jejich vztahu, schovávající se za gesty a nevyřčenými přáními zamilovaných párů. Protože dokonalost se skrývá v detailech, vybírejte svého kameramana pečlivě, abyste později nebyli zklamaní. Svatební den už se nebude opakovat.

Miroslav Prousek

kameraman