Každý jsme jiný. Ale neznám mnoho lidí, kteří by se rádi nechali fotografovat. A říct někomu, že ho natočím? „By ti praskla čočka.“ prohodí s úsměvem. Možná je to stejné i u Vás. Možná si říkáte: „Fotografa ještě zvládnu. Prostě si ho nebudu všímat a když bude něco chtít, řekne mi. Ale proč bych měl mít na svatbě kameramana? Vždyť nejsem žádný herec. Nesnáším trapasy a on je ještě natočí. To nedám.“ 

„Ahoj lásko. Kouknul jsi už na ta videa, co jsem ti poslala? No nebylo by to hezký mít něco takového z naší svatby?“

Večer za večerem se probíráte přehradami rozbitých talířů, upnutých podvazků a odhozených kytek. Stále dokola slýcháte z reproduktorů kvílejícího zpěváka, jak přemýšlí: „Hey baby, I think I wanna marry you.“

„Miláčku, opravdu musíme mít kameramana?“

Když pak k ránu ulehnete do postele, říkáte si: „On ten svatební film není zas tak špatný. Může to být docela legrace. Ale jestli mám mít na svatbě dva tajtrlíky, co mi budou strkat objektivy před obličej, musí to stát za to. Žádný klip na jednu písničku neunesu. Musí to být opravdový film. Krátký, ale opravdový.“ Přečtěte si 10 důvodů proč chtít svatební video.
Vaše hledání určitě začne na internetu. Možná se zeptáte známých nebo hodíte dotaz na zeď na facebooku. Některé svatební portály vám mohou výběr usnadnit, ale návštěvám internetových stránek či přehrávání svatebních videí se nevyhnete. Nebo ano? Pamatuji si na pár, který žádný průzkum nedělal. Všechno vsadili na jednu kartu: doporučení kamaráda. A po svatbě už jiné video vidět nechtěli. Byli spokojení. Risk je zisk, říká se. Ale je velmi snadné spálit se. Proto bych se raději zaměřil na vlastní vkus a úsudek.

Web

Dobrý web dobrého kameramana se Vám musí líbit. Měl by být decentní, vkusný a moderní. Měl by být lehce dostupný a přehledně uspořádaný. Snadno rozlišíte internetové stránky, které si kameraman nechal udělat na míru přesně podle svého uměleckého cítění a ty, které poskládal z předem vytvořených šablon „jen aby to bylo.“
Samotný web je vizitkou každé firmy či živnostníka. A první kontakt rozhoduje. Budete-li muset hledat kontaktní formulář nebo nenajdete žádný odkaz na sociální sítě, jistě stránky rychle opustíte. Objeví-li se před vašima očima pěkný záběr, najdete-li fotku samotného kameramana a bude Vám sympatický, zjistíte-li dostatek informací nejen o kameramanovi, ale i jeho konkrétní a přehledné nabídce a jasně členěném ceníku, máte prvního kandidáta do užšího výběru.

Ti, kteří vám na webu „zatají“ ceník jsou možná natolik ušlechtilí, že se s nimi můžete domluvit na jakékoliv ceně, ale vy chcete mít přehled a kandidáty do užšího výběru rychle. A komu se chce zjišťovat cena, když ještě ani neví, jestli si toho kameramana vybere? Naopak nepřehledný a přeplácaný ceník, kde naleznete cenu i za příjezd na místo svatby, to asi nebude to pravé ořechové.


Ti, kteří vám ani třemi větami nepředstaví sebe a svoji práci nemohou získat vaše sympatie. Protože kameraman neprodává jen vlastní tvorbu. Dobrý kameraman je umělec, který předává především svůj cit pro atmosféru a emoce, které se liší s každým filmem. A právě tento cit pro emoce, pro hudbu, pro zážitek a pro radost a lásku se někde vyvíjel. Někdo studoval, jiný hledal inspiraci v přírodě. Ale každý se vám musí představit dřív, než mu zavoláte nebo napíšete. A když pak zjistíte, že ten kameraman dokáže natočit nejen nápaditý svatební film, ale i profesionální produktovou reklamu nebo poutavý trailer k celovečernímu filmu, máte napůl vyhráno. Protože originalita se cení.

První kontakt

Boj o zákazníka je krutý, protože převis nabídky nad poptávkou, nejen na poli kameramanů, je veliký. Z toho může těžit zákazník. Bohužel široká nabídka ještě neznamená úměrně vysokou kvalitu poskytovaných služeb. A proto je znovu nutné vybírat.
Z těch kameramanů, kteří se dostali do vašeho užšího výběru, vyberete ty, se kterými proběhl „první kontakt“ na jedničku. I zde je nutné hledat tu tenkou hranici mezi profesionálním jednáním a neseriózním jednáním, což opravdu není lehké.

První kontakt (obvykle za pomoci e-mailu) může být rozhodující. Rychlá odpověď a fakt, že vás kameraman registruje jako nového zákazníka, je milá. Obvykle se tak děje automatickými odpověďmi, které by co nevidět měly být následovány „osobním“ textovým kontaktem, či přímo telefonátem, pokud si to přejete.
Z psaného textu lze rychle poznat, zda-li je kameraman, který vám možná bude točit svatbu, profesionál nebo amatér. Možná se vám to bude zdát úzkoprsé, ale věřím, že lidé jsou raději oslovováni s úctou, respektem a zdvořilostí než s žoviální úrovní všeznalého řemeslníka. Smích, přátelskost a otevřenost přijdou (možná už po prvních minutách telefonátu), ale první kontakt by měl být především o profesionalitě a asertivitě. Každý detail rozhoduje a ani si to jako zákazník nemusíte hned uvědomit.

Pokud se rozhodnete, že kameramanovi zavoláte a on vám ihned nezvedne telefon, neznamená to, že není seriózní. Možná právě točí svatbu, což je práce na celý den a protože je profesionál, nedovolí si zvednout telefon uprostřed obřadu jen proto, aby nepřišel o nového zákazníka. Ten, který má zájem, zavolá zpět hned, jak to bude možné.
Příjemný hlas a vystupování v průběhu telefonátu je směrodatné. Poznáte, je-li pro člověka nepřirozené mluvit spisovně a zároveň asertivně. Poznáte, je-li si jistý svou prací, zda-li se dokáže postavit za cenu své práce a zda své práci věří, že ji dělá jak nejlíp dokáže. V hlase lze poznat, je-li poskytovatel té které služby ochoten vložit velkou míru úsilí do své práce, nebo je to jen další ze stovek zakázek, kterými již prošel.

Vybíráme cenu

Už do užšího kola výběru jste si vybrali ty kameramany, jejichž web vás oslovil a cena vám připadala přijatelná. Avšak právě cena bývá rozhodujícím kritériem pro většinu českých zákazníků, a proto je důležité znovu zvážit její detaily. Možná, že jste si vybrali levného kameramana, protože už nechcete více utratit, jelikož fotograf byl drahý. Možná jste si vybrali příliš drahého kameramana, jehož služby ani nevyužijete. Možná se vám zdá cena za kameramana a fotografa příliš vysoká a váháte, zda-li si kameramana vůbec přizvat na natočení svatby.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že nejcennější, nejoblíbenější a nejchválenější je film z celého svatebního dne. Takový, který zachytí přípravy, obřad i veselí po hostině. Právě takový film může mít příběh. Příběh, který se liší od jednoduchého svatebního klipu na jednu písničku. Příběh, který je srovnatelný s krátkým filmem. Příběh, ve kterém si editor dá práci s úpravou různých skladeb, ve kterém použije autentické ruchy (zvuky přírody, mluvené slovo atp.) a ve kterém se pokusí o umělecké ztvárnění nejen svatby jako takové, ale i života, charakteru, práce či minulosti svatebčanů.

Hledáte-li jedinečný filmový příběh, pak věřte, že s natočením a zpracováním něčeho tak náročného je o hodně více práce než s klasickým čtyřminutovým klipem na jednu písničku. Ale výsledek je nesrovnatelný. Takový film vás úplně pohltí. Budete hvězdami v hlavních rolích krátkého filmu přímo z vašeho života. Filmu, který poté můžete vzít, uspořádat rodinné setkání a směle ho pustit na plátno vašeho malého kina. Filmu, ve kterém si kameraman dal práci poznat vás, zjistit, co máte rádi, promluvit s přáteli, navštívit vaše oblíbená či rodná místa a vše zakomponovat do jednoho scénáře, o tolik originálnějšího, než je ten nejzajímavější klip, jichž na internetu visí tisíce.

Přesně takovým filmům se věnuji já. Protože právě vy, co plánujete říci si své ano, si zasloužíte unikátní vzpomínku na den, který se už nemusí nikdy opakovat. Více celých svatebních filmů k zhlédnutí tak, jak je dostaly spokojené páry, najdete v galerii a kompletní ceník včetně ukázkových videí najdete zde.