S01E29 Když se na svých cestách neohlížíte na čas, máte možnost poznat místa známá, ale i ta, o kterých se v tištěných průvodcích nedočtete. Teď se můžete podívat na ta, která navštívil Mirek krátce po odjezdu z Cabo da Roca. 

Nejzápadnější mys Evropy je velikým turistickým lákadlem. A tak se Mirek ve svém autě probudil do záplavy turistů, kteří dorazili na parkoviště v autobusech. Fotky míst, kde se pohoří Sintra setkává s mořem, pořídil už předchozího dne večer, a tak neváhal a přejel k prašné cestě, ze které odbočuje pěšina na pláž Ursa, která se nachází v těsné blízkosti Cabo da Roca.

Cabo da Roca

Cabo da Roca

 

Maják na mysu Roca

Maják na mysu Roca

 

Maják na Cabo da Roca

 

Praia da Ursa je známá a je také právem považována za jednu z nejkrásnějších pláží v Portugalsku. Jenže tím, že není tak snadno dostupná a tím, že hodně pozornosti na sebe přitahuje právě sousední mys, není tak přeplněná turisty, jako mnoho jiných portugalských pláží. O to více si můžete užít divoké krásy tohoto místa sami tak, jako to ve 113. den své cesty jihozápadní Evropou udělal Mirek.

 Pláž Ursa

Pláž Ursa

 

Praia da Ursa

Praia da Ursa

 

Praia da Ursa ze stezky

Praia da Ursa ze stezky

 

114. den cesty byl ve znamení městečka Peniche a mysu Carvoeiro. Na cestě sem sice Mirek viděl třeba národní palác v Mafře, ale jediné, co stálo za zapamatování, bylo rozbouřené moře, které se zakusovalo do skal pod domy, které sousedí s pláží a silnicív rybářské vesnici Ericeira.

Ericeira

Ericeira

 

Bohužel i Peniche Mirka trochu zklamalo. Projel se městem na kole a zjistil, že není tak útulné, barevné a čisté, jak od známé rybářské vesničky čekal. Ani mys Carvoeiro s majákem z osmnáctého století není vyloženým tahákem turistů, ale přesto si u něj Mirek počkal na západ slunce a pokusil se ho zachytit v hezkém světle.

Cabo Carvoeiro

Cabo Carvoeiro

 

Když se první paprsky nedělního rána opřely do okýnek Mirkova auta, začetl se do informací z průvodce po Portugalsku. A dozvěděl se, že na zamýšlené cestě na sever se v městě Alcobaçanachází rozsáhlý klášterní komplex s kostelem, který byl založen v roce 1153 prvním portugalským králem Alfonsem Henriquesem jako první gotická stavba v Portugalsku a který právě v nedělimohl navštívit zcela zdarma. A tak skočil za volant a rozhodl se, že právě dnešní den bude ve znamení historie a architektury.

A aby nedělních architektonických prohlídek nebylo málo, zastavil na cestě do Alcobaçy v městečku Óbidos. I to má za sebou bohatou historii, která sahá až k prvním keltským kmenům.

Obidos

Obidos

 

A i když bylo během svého vývoje několikrát zničeno ať už přírodou nebo lidmi samotnými, nabízí dnes opravdu nádhernou podívanou. Mirka tohle městečko uhranulo natolik, že ho zařadil na druhé místo hned za francouzské Collioure v žebříčku nejhezčích měst, které doposud na cestě poznal.

Pod hradbami v Obidos

Pod hradbami v Obidos

 

V ulicích Óbidos

V ulicích Óbidos

 

Igreja de Santa Maria Obidos

Igreja de Santa Maria Obidos

 

Na hradbách v Obidos

Na hradbách v Obidos

 

A Alcobaça? Návštěva klášterního areálu byla perfektní tečkou perfektního dne. Obří gotický kostel Mirkovi připomněl Baziliku svaté Klotildy v Paříži a klášterní zahrady zase Kostel svatého Tomáše v Praze.

Katedrála a klášter Alcobaca

 

Katedrála a klášter Alcobaca

 

Katedrála Alcobaca

Katedrála Alcobaca

 

Klášter Alcobaça

Klášter Alcobaça

 

V následujících dnech Mirek navštívil také jeskynní komplex Mira de Aire, městečko Tomar, hrad Almourol, město Abrantes, vesnici Belver a horská města Castelo de Vide a Marvão. Zpátky do Španělska zavítal na jediný den, hlavně aby natankoval, protože benzín v Portugalsku byl podstatně dražší než ve Španělsku. A když přejel hranice zpátky do Portugalska, těšil se na návštěvu vesničky Monsanto. Ale o té zase příště.

 

Jeskyně Mira de Aire

Jeskyně Mira de Aire

 

Convento de Cristo Tomar

Convento de Cristo Tomar

 

Almourol

Almourol

 

Abrantes

Abrantes

 

Belver

Belver

 

Castelo de Vide v noci

Castelo de Vide

 

Castelo de Vide z hradu

Castelo de Vide z hradu

 

Castelo de Vide

Castelo de Vide

 

Hrad Marvao

Hrad Marvao

 

Marvao

Marvao